Czym zajmuje się chirurg?

Chirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym. Nie jest to prosta praca, wymagająca podjęcia niekiedy trudnych decyzji, które zaważą o życiu pacjenta. Każdy studenty chirurgii pod koniec edukacji musi stanąć przed koniecznością wyboru pośród wielu specjalizacji.

Specjalizacje chirurgiczne

Chirurg stomatolog WrocławW medycynie wyróżnia się wiele specjalizacji zajmujących się danych obszarem ludźkiego ciała. Podstawą wszystkiego jest chirurgia ogólna, która zajmuje się nagłymi przypadkami, często diagnozuje pacjenta i oddelegowuje do chirurga specjalisty. Tak na przykład mając problem z ósmymi zębami, wyrastającymi w późniejszym wieku, powinniśmy udać się do chirurga stomatologa, gdyż to on ma uprawnienia, by zęba chociażby wyciąć. Tak samo implanty stomatologiczne w dziąsłach umieszcza chirurg stomatolog, a nie lekarz dentysta. Poza chirurgią szczękowo-warzową, do naszej dyspozycji mamy chirurga dziecięcego, neuologa, ortopedę, kardiologa, naczyniowca, onkologa, endokrynologa czy chirurga plastycznego. Każdy z nich zajmuje się danymi narządami i elementami ludźkiego ciała w których się specjalizuje. Ciekawa wydaje się być chirurgia dziecięca, mimo że dziecko, jest miniaturą dorosłego człowieka, wymaga osobnego chirurga bowiem jego narządy i ciało wciąż się jeszcze rozwija. Możliwe jest nawet przeprowadzanie operacji na płodzie, w tym specjalizuje się chirurgia prenatalna. Chirurgia w stosunku do pozostałych dziedzin medycyny jest dosyć młoda, albowiem zaczęto uważać ją jako dział medycyny dopiero w XIX wieku. Obecnie najmłodszą specjalizacją chirurgiczna jest chirurgia transplantologiczna, zajmująca się przeszczepami narządów, a w szczególności ich pobieraniem.

Jak więc widać specjalizacji jest wiele i każda jest równie fascynująca i skomplikowana. Przede wszystkim zadziwiający jest ciągły rozwój medycyny, dzięki któremu ratowanie ludzkiego życie jest możliwe nawet w najbardziej krytycznych przypadkach.

Więcej znajdziesz na http://sky-med.com.pl